Az Esti Hírlap 1989. március 20-i számában Nagy Andrea újságíró tudósítást közölt arról, hogy „Kutatóreaktor épül a KFKI-ban”. Ebből tudtuk meg, hogy az 1959-ben, szovjet partner által épített két megawattos kutatóreaktort 1967-68-ban átépítették, teljesítményét öt megawattra emelték. Erről a közvélemény – az akkori idők tájékoztatási szokásainak megfelelően – mit sem tudott. Ugyancsak nem tudtunk arról sem, hogy 1986-ban kormányszintű döntés született a „lebontásra és az új megépítésére”. Személyes értesüléseim szerint azért vált ez szükségessé, mert az üzemeltetés és a veszélyes hulladék tárolása már igen veszélyes volt. Amint Szatmáry Zoltán főig.h. a cikkben nyilatkozta, a lebontást a „A környező országokban is figyelemmel kísérték… mivel ilyen típusú reaktort – a Szovjetúnión kívül – még nem bontottak le.” Erről sem tudtunk semmit, jóllehet azt kell feltételezni, hogy a lebontást azért kísérték a környező országok is nagy figyelemmel, mert az nem volt veszélytelen művelet.
Az új reaktort magyar kivitelezésben készítik, a legfontosabb gépeket az NSZK-ból szállítják. Összköltsége 640 millió Ft és 1 millió US dollár értékű támogatást kaptak a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségtől. Ehhez még járul 100 millió Ft költség, ami útépítésre szüksége, mert a jelenlegi egyetlen szűk út még normális viszonyokat sem elégít ki, katasztrófa esetén csak a helikopter marad! (Az utat még el sem kezdték, a reaktor csaknem kész!) A nyilatkozó szerint a rendszer „középmezőnybe sorolható, teljesítménye húsz megawatt.” Tehát az eredeti reaktor tízszerese!
A reaktor azonban nem csak a kutatás, hanem a termelés céljait is fogja szolgálni: izotópokat állítanak elő, amelyeket eddig külföldről szereztünk be.
Ezután megnyugtató szavak következnek, hogy „a csernobilihez hasonó robbanás nem következhet be”, megfelelő környezetellenőrző rendszert építettek ki, stb. A folyékony üzemanyagot egy ideig az intézet területén tárolják, majd sűrítik és Püspökszilágyra, illetve a Szovjetúnióba szállítják.
A cikk elolvasása után észrevételeimet megküldtem az MTV Budapesti Körzeti műsorának, ahol azt felolvasták. Ebben röviden a következőkről volt szó:
- Ha már a reaktor lebontása is veszélyes volt, nem annak áttelepítése lett volna az ésszerű megoldás, olyan környezetbe, ahol nem jelent akkora veszélyt, mint a főváros XII. kerületében?
- Úgy gondolom, nincs még egy ország, amely a fővárosának egyik kerületében, a főváros „tüdejének” értékelt környezetében, a legféltettebb zöldövezetében, az Üttörőtábor (később talán a nemzetközi Pető Intézet), a kerület számos gyógyintézete, szállodája, üdülőtelepe szomszédságában atomreaktort működtetnének, bővítenének! Az 1959-ben épített két megawattos rektor óta a környék megváltozott, sajnos bővültek tapasztalataink az atom veszélyességét illetően is!
- Az építkezés előrehaladott állapotáról akkor értesült a lakosság, amikor sajnos – nem először tapasztalt gyakorlat szerint – már arra is lehetett hivatkozni, milyen nagy anyagi veszteség lenne a csaknem kész mű leállítása. Ki tehet erről?
- Ez a környezet, ezek a hegyek, ersők Budapest egyik legféltettebb kincse. Sajnos eddig is sok történt rombolása irányában. Az atomreaktor azonban szoros kapcsolatban van a környező községekkel: budakeszivel, Törökbálinttal, budaörssel és a KFKI alatti oldalon kiépült üdülőterülettel. Az épület ugyanis a hegygerincen helyezkedik el, így katasztrofális körülmények esetén nem csak a fővárost, de az említett területet is veszélyezteti. Eddigi tapasztalatom szerint ez a világon egyedülálló telepítés a hegytetőn! Szaharov prof. nemrég nyilatkozott úgy, hogy minden atomenergiát használó üzemet a föld alá kellene telepíteni. A jelen esetben katasztrófa esetén a fővárost kellene kiüríteni?
- Véleményem szerint az az érv, hogy Csernobilhoz hasonló katasztrófa itt nem fordulhat elő, jóhiszemű vélekedés, szokványos körülmények esetén. A csernobili reaktort tervezők is így hitték a tervezéskor. A „véletlenre” azonban a tudományban is, a gyakorlatban is számítani kell! A véletlen emberi mulasztás, az elemi katasztrófa, a szándékos, vagy véletlen rombolás sajnos kiszámíthatatlan tényezők! Ki számíthatott arra, hogy a norvég partok előtt elsüllyedt, szupermodern atom tengeralattjárón tűz fog kitörni? Ki számíthatott arra, hogy a nagy költséggel felbocsátott Venus-szonda egyik irányítója olyan gombot nyom meg, ami irányíthatatlanná tette a szondát? A példákat még lehetne sorolni.
- Mindezek alapján kifejeztem azt a véleményemet, hogy ezt a reaktort itt nem szabad üzembe helyezni!
A felsorolt szempontokat tartalmazó levélre válaszolva Szatmáry főigazgató h. és Ákos Zsuzsa a XII. ker. Tanács elnöke nyilatkoztak 1989. április 10-én a TV-adásban. Természetesen igyekeztek megnyugtatni a riportert és az érdekelteket. A főig.h. kijelentette, nem is átépítésről, csupán „rekonstrukcióról van szó”…a reaktornak egy-két komponensét, tartályát, néhány szivattyúját, armatúráját, csöveit” cserélik ki, ami nem ok arra, hogy más helyre telepítsék, ami „több milliárd forintba kerülne”. – Szó sem esett arról, hogy az eredetinek tízszeresére a korábbinak négyszeresére bővült a reaktor! A lényeget a műsorvezető zárómondata fejezte ki, „az aggodalmat nem sikerült eloszlatni”.
Magam is így gondolom a következők miatt:
- A főigazgató h. a riporter határozott kérdésére: „Ön szerint semmiféle veszélyt nem jelent ez a reaktor itt?”, elég bizonytalanul, gondolkodás után azt válaszolta: „Én azt hiszem, ezt ki lehet jelenteni, hogy ez nem jelent veszályt”. Én azonban azt tudom, hogy ez számunkra kevéssé meggyőző kijelentés! Nem kell bizonygatni, mennyi bizonytalanság van a lakosságban hazai és külföldi katasztrófák tapasztalatai alapján. Hányszor bizonyosodott be, hogy pontatlanok, nem elég előrelátóak voltak a döntéshozók. Pontatalan volt a megvalósítás, megszegték az előírásokat, elégtelenül működtek az ellenőrző műszerek stb. Az ilyen bizonytalan, „hitre” épülő válasz semmit nem ér, de sajnos kifejezi a valóságos helyzetet! 100%-os biztonsággal működő atomreaktor ugyanis nincs!
- Jellemző volt a XII. kerületi tanácselnöknő szereplése, aki kijelentette: „Mi, mint kerületi Tanács nem vagyunk felkészülve, hogy sugárvédelmi kérdésekben nyilatkozni tudjunk…”. Szakértők véleményét kellett kikérni és csupán „ellenőrzik az építkezést”! Úgy gondolom, ez majdnem hasonló ahhoz, mintha egy vizierőmű építését a szomszédos községi Tanács szervei ellenőriznék. Ilyen jelentős kérdésben, kormányszintű döntés után, miért a XII. ker. Tanács dönt az építkezés engedélyezésében, miért a ker. Tanács kihelyezett VB-ülése jelenti a társadalmi ellenőrzést? Ez a kihelyezett ülés is olyan szakaszban történt, amikor az épület majdnem készen volt, csupán tájékozódást jelentett a témában laikus VB-tagok számára, a döntés megváltoztatni már nem lehetett.
- Nem esett szó arról, hogy a hegygerincre telepítették az üzemet. Nem esett szó a hulladéktárolással kapcsolatos helyi veszélyekről és a püspökszilágyi elhelyezéssel kapcsolatban várható problémákról. Tudjuk ugyanis, hogy a község vezetői nemrég jelentették ki, hogy még egy évig engedélyezik az egészségügyi veszélyes hulladékok lerakását, de egyebet nem! Hová fogják szállítani a hulladék sugárzó anyagot? Van értelme ilyen meglévő és várhatóan egyre szaporodó gondok mellett ilyen kis országban az atomenergiával működő létesítmények szaporításának?
- Végeztek- számításokat a döntéshozatal előtt: mi az olcsóbb, megvenni az izotópokat – amint eddig is történt – vagy jelentős összegeket áldozni az ilyen mérvű bővítésre? Tudom, hogy a KFKI-ban folyó kísérletekhez szükséges az izotóp-technika, de ezt más módon, másutt is meg lehetne talán oldani. Félreértés ne essék: ki kell hangsúlyoznom, hogy nem vagyok tudományellenes. Orvosként magam is nélkülözhetetlennek tartom az ozotópok alkalmazását, de azt is tudom, hogy ebben is tapasztalható túlzó álláspont.
- Véleményem ez után is az, hogy a reaktor üzembe helyezése itt olyan veszélyekkel jár, amit nem szabad vállalni. Sajnos a „kormányzati döntést”-hozóknak már akkor is számolni kellett volna avval, hogy az egész KFKI olyan értékes területet foglal el, ami a főváros és a környék lakosságának pihenését, felüdülését kellett volna szolgálnia! A jelenlegi helyzet már a KFKI számára sem kielégítő, több területre lenne szükségük. Nem nehéz azt sem megjósolni, hogy a jelenlegi reaktort bizonyos idő múlva át kell építeni, bizonyára bővítés lesz szükséges. Ezért célszerűbb lett volna és célszerűbb lenne még most is gondolkozni a jövőn. Ez nem csak a XII. kerület ügye, de nem is fővárosi, hanem országos jelentőségű ügy!
Előttem is ismert aza nélkülözhetetlen és jelentős tudományos és népgazdasági tevékenység, amit a KFKI-ban folytatnak. Meggyőződésem azért, hogy a megfelelőbb terjeszkedési lehetőség biztosítása az ő érdekeiket is szolgálná. Az ugyanis mindenki számára világos, hogy nem képzelhető el, hogy a budai hegyvidék egyre nagyobb erdőterületét foglalja el a KFKI.
Végül: Nem vagyok szakember az atomenergiával működő üzemek működésével kapcsolatban. Csupán évtizedek óta élek és dolgozom a reaktor környékén, mindeddig gyanútlan biztonságérzettel, négy gyerekem családjából származó tizenegy unokámmal együtt. Fiatal korom óta erdőt-járó, a természetet csodáló és féltő – ma már nyugdíjas – orvos vagyok. Ezért egyszerűen féltem az erdőket, mezőket, a vizeket, a levegőt. Féltem az emberiséget és benne a családomat.
Nagyo sok Boldog születés nappot kívánok!!!
Kedves Riskó dr. ! Örülök, hogy megleltem ezt az oldalt. Remélem, hogy jó egészségben találom. üdvözli: régi harcostársa, Nagy Andrea